Jak ogrzać wodę w basenie ?

 

W naszym kraju panuje klimat umiarkowany. Oznacza to ograniczoną liczbę miesięcy, w których w pełni komfortowych warunkach możemy korzystać z dobroci, jakie daje nam kąpiel w przydomowym basenie z wodą. O ile na przyjemne temperatury powietrza możemy liczyć mniej więcej od końca wiosny aż do złotej polskiej jesieni, to niestety nie zawsze będą one odpowiednio wysokie, by doprowadzić wodę do takiego stanu, który zapewniałby przyjemną kąpiel. Zaradzić temu można wykorzystując pokrywy solarne, podgrzewacze elektryczne, maty solarne czy pompy ciepła.

 

Basenowe pompy ciepła

 

Pokrywy solarne / folie solaryczne.

 

Pokrywa solarna to folia bąbelkowa o odpowiedniej grubości z reguły w kolorze ciemno niebieskim. Folię kładziemy na lustrze wody basenu, dzięki niej skutecznie ograniczamy parowanie wody przez co straty ciepła będą znacznie mniejsze. Pokrywa rozłożona w słoneczny dzień przyśpieszy nagrzewanie wody w basenie, natomiast zostawiona na noc zapobiega parowaniu wody. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ekologiczne, a przy tym ekonomiczne, ponieważ nie tracisz pieniędzy na prąd. Bez względu na wybór metody ogrzewania basenu, pokrywa solaryczna jest pozycją obowiązkową.

 

pokrywy solaryczne

 

Przepływowe maty solarne.

 

Mata solaryczna zbudowana jest z dużej ilości odpowiednich tuneli przez które przepływa woda, tłoczona przez basenową pompę filtrującą. Mata leżąc na słońcu bardzo szybko się nagrzewa i oddaje swoje ciepło wodzie przez nią przepływającej. Rozwiązanie bardzo proste i skuteczne. Maty można ze sobą łaczyć tak, aby możliwe było podgrzanie wody nawet w dużych basenach. Tabelę z zalecaną liczbą mat do basenów o określonej pojemności znaleźć można po wejściu na podstronę wybranego modelu maty. W ofercie mamy, maty solaryczne od takich producentów, jak Bestway i Intex o wymiarach powierzchni odpowiednio 1,7 x 1,1 m oraz 1,2 x 1,2 m. Warto wcześniej przemyśleć ich ułożenie i wcześniej zagospodarować miejsce, w których będziemy chcieli je rozłożyć, tak aby znajdowały się blisko basenu w nasłonecznionym miejscu, ale nie zastawiały zbytnio naszego trawnika.

 

maty solaryczne

 

Elektryczne podgrzewacze wody basenowej.

 

Urządzenia przepływowe w których elementem grzejnym jest grzałka elektryczna. Woda przepływająca przez gorącą grzałkę znajdującą się wewnątrz podgrzewacza ogrzewa się. Urządzenia o różnej mocy, począwszy od 2 800 W  nawet do 18-20 000 Watów. W naszym sklepie oferujemy jednofazowe przepływowe ogrzewacze wody o mocy 2 800 W lub 3 000 W, firm Bestway lub Intex.

 

Basenowe pompy ciepła - skuteczne podgrzewanie wody.

 

Pompy ciepła świetnie sprawdzają się w  przypadku sezonowego podgrzewania wody w basenach ogrodowych. Zastosowanie pompy ciepła pozwala wydłużyć okres użytkowania basenu zewnętrznego nawet do 5-6 miesięcy w ciągu roku, zapewniając wymaganą temperaturę wody przy niskich kosztach eksploatacji. Pompa ciepła może być stosowana dla każdego rodzaju basenu, zarówno o konstrukcji stalowej, jak i dla basenu stelażowego czy nadmuchiwanego.

 

Wysoka efektywność energetyczna (COP) pompy ciepła pozwala uzyskać z 1 kW dostarczonej mocy elektrycznej nawet 10 kW mocy grzewczej. Obok kolektorów słonecznych to najbardziej ekonomiczny sposób na podgrzewanie wody w basenie.

Pompy ciepła do basenów
 

Dobór pompy ciepła do basenu.

Największe straty ciepła powstają w basenie na skutek parowania wody.  Najprostszym sposobem dobrania odpowiedniej pompy ciepła do basenów ogrodowych, jest zmierzenie powierzchni lustra wody. Bardzo istotne jest, aby razem z pompą korzystać z pokrywy solarycznej, która zapobiega utracie ciepła w nocy, z kolei w dzień przyśpiesza nagrzewanie wody.

 

Rodzaje pomp ciepła (podział ze względu na sprężarkę)

  • sprężarka rotacyjna typu ON/OFF
  • sprężarka rotacyjna inwerterowa

 

Pompy ze standardową sprężarką ON/OFF.

Pompa ciepła podgrzewa wodę do zadanej temperatury i wyłącza się. Jak temperatura wody spadnie pompa ponownie się uruchamia ze 100% wydajnością i znowu podgrzewa wodę do zadanej temperatury.

 

Pompy ze sprężarką inwerterową.

Pompa ciepła z inwerterową sprężarką pozwala na płynną regulację wydajności pracy, nie tracąc przy tym na sprawności. Regulacja pozwala dostosować moc grzewczą pompy do aktualnego zapotrzebowania cieplnego basenu. Pompa wyłączy się po osiągnięciu zadanej temperatury, natomiast kiedy temperatura wody spadnie, pompą ponownie się włączy, ale nie będzie pracowała ze 100% wydajnością (tak jak zwykła sprężarka), tylko z dużo mniejszą na poziomie 10-40%. Pozwala to na znaczne oszczędności energii elektrycznej, jak również wydłuża żywotność samej sprężarki.

 

Oferujemy sprawdzone urządzenia renomowanych firm Aquaviva - Fairland, Hewalex wyposażone w sprężarki rotacyjne działające w trybie On/Off oraz sprężaki z inwerterową regulacją wydajności.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl