Pompa kartuszowa czy piaskowa?

 

Filtracja piaskowa czy kartuszowa ?

 

Pompy Bestway i Intex

Czysta woda w basenie szczególnie w gorące letnie dni, zachęca do kąpieli oraz zabawy, dodatkowo przyjemnie schładza i jest ogromną radością dla dzieci i dorosłych.

Dlatego aby nie popsuć sobie tej radości musimy przestrzegać pewnych zasad, które pomogą utrzymać nam wodę w należytej czystości. Oprócz stosowania środków chemicznych do uzdatniania wody, musimy jeszcze zapewnić odpowiedni system filtracji w basenie. Bez tego, nie ważne jak bardzo będziemy się starać nie oczyścimy wody w zadowalający sposób. Korzystający z basenu ludzie pozostawiają w nim włosy, resztki naskórka, pot, olejki do opalania, których pozbycie się bez pompy będzie niemożliwe.

 

Rozróżniamy 2 podstawowe metody filtracji:

  • filtracja piaskowa
  • filtracja kartuszowa

 

Pompy piaskowe.

W przypadku pompy piaskowej, złożem filtracyjnym jest piasek/żwir o odpowiedniej granulacji, najczęściej jest to przedział między 0,4-0,8 mm. Zanieczyszczona woda z basenu, przepływa przez zbiornik z piaskiem, na którym zatrzymują się wszystkie zanieczyszczenia. Oczyszczona w ten sposób woda trafia do basenu. Metoda ta jest bardzo skuteczna i zapewnia wysoki poziom oczyszczania.

Filtry piaskowe głównie ze względu na swoją cenę zaleca się przede wszystkim do basenów o nieco większych pojemnościach od 10 000 litrów.

Filtr piaskowy należy regularnie płukać, jest to czynność dość prosta i nie zajmuje dłużej niż 15 minut (pompa posiada funkcję płukania, dzięki której wyczyścimy zanieczyszczenia, które zatrzymały się na piasku). Dodatkowo płukanie filtra zapobiega nagromadzeniu się na nim bakterii i grzybów. Przyjmuje się, że po 2 sezonach pracy filtra należy wymienić w nim piasek. Piasek jest dosyć tani, koszt 1 worka 25 kg to ok 30 zł. W zależności od wielkości pompy 1 worek piasku wystarczy od 2-6 lat. Tak więc koszty eksploatacji pompy piaskowej są niewielkie.
Sprawdź naszą ofertę na pompy piaskowe do basenów!

 

Pompy kartuszowe.

W pompach kartuszowych rolę złoża filtracyjnego pełni filtr kartuszowy, na którym zatrzymują się zanieczyszczenia. Filtracja tą metodą nie jest zbyt dokładna, związane jest to z szybkim zapychaniem się filtra. Brudny filtr można wyczyścić, jednak producenci zalecają jego wymianę co 2 tygodnie. W efekcie taki filtr trzeba wymieniać nawet po kilka razy w sezonie. Koszt 1 filtra w zależności od wielkości pompy to od 5 do 25 zł. W naszym sklepie znajdziesz pompy kartuszowe w atrakcyjnych cenach!

 

Metoda zdecydowanie tańsza od piaskowej dedykowana do mniejszych basenów.

 

W przypadku posiadania pompy kartuszowej i chęci wymiany na pompę piaskową nie ma z tym najmniejszych problemów. Za pomocą specjalnych adapterów i przejściówek można ją połączyć z każdym basenem.

 

Pliki (1)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl