Chemia basenowa

 

Decydując się na zakup basenu ogrodowego nie zapomnij o chemii basenowej. Bez niej korzystanie z basenu jest praktycznie niemożliwe i szkodliwe dla zdrowia. Aby utrzymać odpowiednią jakość wody basenowej, trzeba do niej dodawać środki zapobiegające namnażaniu się bakterii i glonów. Namnażanie glonów (alg) skutkuje pojawieniem się zabarwienia wody, nieprzyjemnego zapachu oraz śliskiego, niebezpiecznego osadu.

 

 

 

                                             

 

Pierwszym krokiem po napełnieniu basenu jest pomiar współczynnika pH w wodzie basenowej. Służą do tego testery pH, najczęściej są to paski lakmusowe, które należy zanurzyć na kilka sekund w wodzie i porównać z załączoną skalą. Pożądane jest utrzymywanie odczynu obojętnego, przy optymalnym pH w granicach 7,0 – 7,4. Przy takich wartościach woda jest przyjazna dla skóry, a procesy uzdatniania zachodzą we właściwy sposób.

 

Pomiar współczynnika pH

 

 

Dezynfekcja polega na zwalczaniu mikroorganizmów (bakterii, wirusów, grzybów), niebezpiecznych dla zdrowia ludzi. Proces ten powinien być prowadzony w sposób ciągły, i to już od pierwszego napełnienia zbiornika.

 

Dezynfekcja krok po kroku:

 

Krok pierwszy - regulacja wartości pH 

Wartość pH jest najważniejszym parametrem, który wpływa na skuteczność procesu dezynfekcji. Dlatego jego wielkość należy kontrolować i utrzymywać na stałym poziomie. Do pomiaru współczynnika pH służą testery pH lub bardzo proste rozwiązanie - pomiar przy użyciu papierka lakmusowego ze skalą- zapraszamy tutaj. Idealny zakres pH mieści się w przedziale od 7,0-7,4. Nasze preparaty do podnoszenia wartości tego parametru: pH Plus granulat, do obniżania: pH Minus granulat.

 

Krok drugi - dezynfekcja.

Woda w basenie powinna być źródłem dobrego samopoczucia i zdrowia, a zatem musi być bezpieczna dla korzystających z uciech wodnych. Każdy kąpiący się w basenie człowiek wnosi do wody drobinki związków organicznych i tysiące bakterii. Dlatego konieczne jest stosowanie procesu dezynfekcji na tyle skutecznego, by zapewnił on bezpieczeństwo korzystającym z kąpieli ludziom.

Wyróżnia się dwie podstawowe metody dezynfekcji: chlorową i bezchlorową (tlenową, ozonowanie).

 

Polecamy do dezynfekcji metodą chlorową:

   • Chemochlor T granulat 65,

   • Chemochlor T Multifunkcyjne tabletki 20 i 200 gram.

 

Do dezynfekcji metodą tlenową:

   • Aquablanc O2 + Aquablanc A,

   • Aktywny tlen tabletki 20g oraz 200g.

 

Dozowanie tabletek jest bardzo proste i wygodne dzięki specjalnym pływającym dozownikom chemii basenowej. Wystarczy wrzucić odmierzoną porcję tabletek do dozownika i ten umieścić w basenie. W ofercie mamy kilka rodzajów dozowników:

 

                 

 

Krok trzeci - walka z glonami

Glony to jedno- lub wielokomórkowe organizmy, które z nieorganicznych związków chemicznych zawartych w wodzie produkują związki organiczne, które są pożywką dla znajdujących się w wodzie bakterii i źródłem różnego rodzaju zanieczyszczeń. Rozmnażają się bardzo szybko i w ciągu kilku godzin są w stanie pokryć śliską warstwą ściany, schody i dno basenu. Konieczne jest w związku z tym hamowanie wzrostu glonów i ich eliminacja z wody basenowej. W tym celu należy stosować związki glonobójcze. Preparat ALBA

 

Krok czwarty - koagulacja i filtracja

Niektóre cząsteczki zanieczyszczeń są tak małe, że filtry nie mają możliwości ich wyłapać. W celu ich usunięcia należy stosować środki koagulujące lub flokujące, które powodują skupianie się mniejszych cząsteczek w większe lub ich absorbcję na powierzchni flokulanta. W wyniku takiego zabiegu zanieczyszczenia te pozostają na filtrze, a woda pozostanie klarowna i czysta. Proponujemy następujące preparaty:

 

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl