Jaki basen ogrodowy wybrać?

 

Basen w ogrodzie to marzenie wielu właścicieli domów – marzenie, które może się spełnić bez konieczności uzyskiwania pozwoleń budowlanych czy skomplikowanych prac betoniarskich. Aby móc cieszyć się z letnich orzeźwiających kąpieli w upalne dni wystarczy kupić rozkładany basen ogrodowy, który po sezonie bardzo łatwo zdemontujemy i schowamy np. w garażu. Oferujemy Państwu 3 podstawowe grupy przenośnych basenów naziemnych, których montaż nie sprawia większych problemów.

 

Jaki basen wybrać

 

Rodzaje basenów ogrodowych

BASENY ROZPOROWE

To najszybszy i najtańszy sposób sprawienia sobie w ogrodzie prywatnego kąpieliska. Nie zajmują wiele miejsca, wymagają jedynie równego, gładkiego podłoża, którym może być trawnik. Baseny wykonane się z trójwarstwowej folii PVC wzmacnianej siatką poliestrową. W górnej części dookoła basenu przebiega pompowany kołnierz. Podczas napełniania basenu wodą unosi się on, aż do momentu, gdy ścianki zostaną naprężone i osiągną pełną wysokość. Stanowi ponadto wygodne, miękkie oparcie.

Baseny rozporowe nie wymagają żadnej konstrukcji podtrzymującej (wyjątek stanowią baseny w kształcie elipsy). Do ich rozstawienia wystarczy 10-30 minut oraz 2 osoby dorosłe. W ścianach mają kołnierze umożliwiające podłączenie pompy filtrującej.

Najmniejsze baseny rozporowe mają średnicę 244 cm i wysokość 66 cm. Droższe modele mają średnicę 550 cm i wysokość około 120 cm. Do tego typu basenu nalewamy wodę do 80%, wysokości basenu.

 

Baseny rozporowe doskonale sprawdzą się podczas letnich upałów

 

BASENY STELAŻOWE

Te baseny również wykonane są z trójwarstwowej folii PVC wzmocnionej siatką. Rozstawia się je na konstrukcji wykonanej ze sztywnych rur stalowych zabezpieczonych przed korozją. Najczęściej folia od środka ma wzór imitujący mozaikę z kafelków. Baseny stelażowe warto wybrać, gdy zależy nam na dużej powierzchni kąpielowej - są przeważnie większe i wyższe od basenów rozporowych. Różnica pojemności wynika z faktu, że średnica basenu jest taka sama zarówno na dole jak u góry (w rozporowych ze względu na kołnierz średnica lustra wody jest o 20% mniejsza niż wymiar w podstawie. Montaż basenów stelażowych trwa nieco dłużej, jednak 2 dorosłym osobom nie sprawia kłopotu. Do tego typu basenu nalewamy wodę do 90%, wysokości basenu.

 

Baseny stelażowe są większe niż baseny rozporowe

BASENY STALOWE

Baseny stalowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki sztywnej, stalowej konstrukcji wysokość basenu ogrodowego może wynosić aż 132 cm. Jest to duża zaleta zwłaszcza w upalne, kiedy to chcemy jak najefektywniej się schłodzić. Stabilność w tego rodzaju basenach osiągana jest przez zastosowanie wsporników na całym obwodzie basenu. W ściankach znajdują się króćce, które ułatwią podłączenie filtrów i pomp.

 

Baseny stalowe - najwytrzymalsze z rodziny basenów ogrodowych

 

MATERIAŁY STOSOWANE PRZEZ CZOŁOWYCH PRODUCENTÓW

Zarówno baseny firmy Bestway i Intex wykonane są 3-warstwowego materiału PCV, przeplatanego bardzo mocną siatką zapobiegającą rozciąganiu materiału. Materiał jest bardzo mocny, odporny na przebicie, jest również trudno brudzący się.
Ponadto wielką zaletą basenów składanych jest fakt, że po zakończonym sezonie można je złożyć i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Nie zajmują one dużo miejsca i z chwilą nadejścia cieplejszych dni w łatwy sposób można je na powrót rozłożyć.

Porównanie materiałów PCV, z których wykonane są baseny Bestway i Intex

Bestway czy Intex

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy z producentów stosuje rozwiązania na swój sposób wyróżniające go wśród konkurencji. Wybór jednego z tych producentów zostawiamy więc indywidualnie każdemu. Przed zakupem warto zadać sobie kilka istotnych pytań:

 

  1. Czy zależy Ci na możliwości ustawienia basenu w dowolnym miejscu, czy bardziej cenisz sobie stabilność i trwałość?
  2. Ile osób będzie korzystało z przydomowego kąpieliska?
  3. Czy będą to osoby dorosłe, czy raczej dzieci?
  4. Gdzie będzie przechowywany basen po sezonie?Gdy już będziemy w stanie wskazać rodzaj basenu, który spełnia nasze oczekiwania koniecznie należy zapoznać się z opiniami osób, które już korzystają z basenów Bestway czy Intex.

Pliki (1)

  • Porównanie pracy pomp.pdf

    Powyższy dokument zawiera opis testu porównującego skuteczność filtracji pompy piaskowej i pompy kartuszowej.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl